ساخت+و+ساز+مسکن+آپارتمان+تهران

واحدهای سرمایش و گرمایش آپارتمان و کانکس

فهرست مطالب

اگر در حال خرید یک سیستم HVAC عالی برای تهویه هوای خانه خود هستید، باید عوامل مختلفی را برای تصمیم گیری صحیح در نظر بگیرید، از جمله اندازه خانه، نیازهای سرمایش و گرمایش و … دوره – بودجه شما در این راهنما، نکات مفیدی در مورد نحوه انتخاب سیستم مناسب برای خانه خود و بحث در مورد مزایا و معایب هر نوع سیستم خواهید یافت.

اهمیت انتخاب تهویه مطبوع و/یا سیستم گرمایش مناسب برای ساختمان شما

انتخاب سیستم HVAC اشتباه برای ساختمان شما می تواند منجر به مشکلات زیر شود:

عدم راحتی: اگر سیستم شما به اندازه کافی قوی نباشد، نمی تواند فضای شما را به اندازه کافی گرم یا خنک کند و شما راحت تر خواهید بود.
قبوض آب و برق بیشتر: یک واحد بیش از حد کار یا قدیمی می تواند منجر به هزینه های ماهانه انرژی بیشتر شود.
بدون درآمد از ساکنان: اگر صاحبخانه هستید و هزینه انرژی مستاجران خود را می پردازید، باید مطمئن شوید که سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع تا حد امکان کارآمد هستند. در غیر این صورت، این می تواند منجر به درآمد خالص کمتر مستاجران شما شود – یا حتی به هیچ عنوان درآمد خالص نداشته باشید.
حشرات: دمای ناپایدار در نتیجه AC یا سیستم گرمایش ناکافی می تواند حشرات را جذب کند که می تواند به ساختمان شما آسیب برساند.
لوله های یخ زده: یک سیستم نامناسب می تواند باعث کاهش دمای خانه یا ساختمان به زیر صفر شود که می تواند باعث یخ زدن آب لوله ها و پاره شدن خود لوله ها شود.
خطرات امنیتی: اگر هوا گرم است و سیستم شما نمی تواند هوای داخل خانه را به دمای مناسب برساند، ممکن است لازم باشد پنجره ها و درها را باز کنید تا خنک شوند. با این حال، باز بودن پنجره‌ها و درها می‌تواند خطر امنیتی ایجاد کند، به‌ویژه اگر در محله‌ای زندگی می‌کنید که در آن سرقت‌ها رایج است.

نکاتی که باید قبل از انتخاب سیستم کنترل آب و هوا در نظر بگیرید

قبل از خرید AC یا سیستم گرمایشی، فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 

اندازه آپارتمان

فاکتور بسیار مهمی که باید در نظر بگیرید اندازه واحد است که باید متناسب با اندازه فضای شما باشد. اگر سیستم تهویه مطبوع شما بیش از حد یا کمتر باشد، قبض انرژی شما ممکن است بسیار گران تمام شود. اگر ظرفیت سیستم گرمایش یا سرمایش شما بیش از حد باشد، کارایی کمتری خواهد داشت، زیرا انرژی بیشتری برای تامین هوای گرم یا خنک برای فضای کمتر مصرف می کند. همچنین، دائماً شروع و متوقف می شود که منجر به ساییدگی و پارگی زودرس می شود.

 

از طرف دیگر، اگر سیستم شما ظرفیت خیلی کمی داشته باشد، نمی تواند فضای شما را به اندازه کافی خنک یا گرم کند، به این معنی که فضای شما راحت تر خواهد بود. این همچنین باعث ساییدگی و پارگی اضافی می شود زیرا سیستم در تلاش برای ادامه دادن است.

 

قوانین و مقررات صاحبخانه (اگر مستاجر هستید)

اگر مستاجر هستید و قصد نصب AC یا واحد گرمایشی در آپارتمان خود را دارید، قبل از انجام این کار با صاحبخانه خود مشورت کنید. نصب سیستم های خاص ممکن است اجاره نامه شما را نقض کند.

 

قابلیت نصب HVAC

برخی از سیستم های گرمایشی و سرمایشی را نمی توان در برخی ساختمان ها نصب کرد. برای مثال، تهویه مطبوع مرکزی نیاز به کانال کشی دارد و برخی از خانه‌هایی که در ابتدا با هوای مرکزی ساخته نشده‌اند، ممکن است نتوانند به‌روزرسانی لازم را انجام دهند. در این صورت باید نوع دیگری از سیستم را در نظر بگیرید.

 

اندازه آپارتمان / دو منطقه

اگر ترجیح می دهید مناطق مختلف خانه شما در دماهای مختلف گرم یا خنک شوند، می خواهید سیستمی با این قابلیت انتخاب کنید.

پیشنهاد مطالعه:  مینی چیلر

 

بودجه

همچنین باید مشخص کنید که چقدر می خواهید برای واحد گرمایش یا سرمایش خود هزینه کنید. در حالی که سیستم‌های HVAC به طور کلی یکی از گران‌ترین لوازم خانگی محسوب می‌شوند، بسته به هزینه‌ای که می‌توانید خرج کنید، می‌توانید یک واحد نسبتاً مقرون‌به‌صرفه پیدا کنید که می‌تواند در درازمدت در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند.

 

گارانتی واحد

هنگام جستجوی واحدهای AC یا گرمایشی، فراموش نکنید که ضمانت نامه را در نظر بگیرید – اگر مشکلی پیش بیاید، گارانتی کیفیت می تواند نجات دهنده باشد. در حالی که اکثر واحدها دارای نوعی ضمانت هستند، به هیچ وجه برابر نیستند. طول گارانتی ها از برندی به برند دیگر متفاوت است و موارد مختلفی را پوشش می دهد. در حالی که برخی از قطعات و کار را هنگام شکستن واحد پوشش می دهند، برخی دیگر فقط اجزای خاصی از واحد شما مانند کندانسور یا پمپ را پوشش می دهند. قبل از خرید یک واحد، مطمئن شوید که گارانتی را به دقت مطالعه کرده اید تا اگر بعداً چیزی خراب شد، تعجب نکنید.

 

سیستم های مینی اسپلیت بدون داکت

سیستم‌های مینی اسپلیت بدون داکت از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند: کندانسور بیرونی که حاوی کمپرسور است و واحد داخلی که هوا را کنترل می‌کند. بخش های داخلی و خارجی توسط لوله مبرد، تخلیه میعانات، لوله مکش و برق به هم متصل می شوند. آنها معمولاً در واحدهای مسکونی چند خانواده که در آن آپارتمان های کوچک یا اتاق های اضافی ساخته می شوند استفاده می شود. این سیستم زمانی ایده‌آل است که نصب یا گسترش کانال‌کشی امکان‌پذیر نباشد، مانند غار انسان واقع در زیرزمین. آنها مزایا و معایب مختلفی را ارائه می دهند که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

 

طرفداران

مینی اسپلیت از جهات زیر یک گزینه عالی برای خنک کننده آپارتمان است:

 

بدون تلفات انرژی مرتبط با کانال: مینی اسپلیت ها به کانال کشی نیاز ندارند، بنابراین تلفات انرژی را که سیستم های هوای اجباری انجام می دهند، تجربه نمی کنند.

انعطاف‌پذیری زیاد در طراحی: می‌توانید یک مینی اسپلیت را روی دیوار خود آویزان کنید، آن را به صورت هموار در سقفی نصب کنید یا آن را از سقف خود آویزان کنید.

تنظیمات قابل تنظیم:

می‌توانید سیستم‌های مینی اسپلیت را منطقه‌بندی کنید، برخی از مدل‌ها دارای حداکثر چهار واحد هواساز در داخل خانه هستند که به یک واحد خارجی متصل هستند. برای هر واحد داخلی یک ترموستات جداگانه وجود دارد، به این معنی که هر منطقه را می توان با تنظیمات مختلف تنظیم کرد. این همچنین به این معنی است که مناطق خالی از سکنه نباید شرطی شوند، که صرفه جویی زیادی در انرژی و پول دارد.

عملکرد بی صدا:

سیستم های مینی اسپلیت معمولاً هنگام کار صدای کمی ایجاد می کنند.

امنیت:

سیستم‌های مینی اسپلیت فقط نیاز به سوراخ کوچکی دارند که از دیوار جدا شود، بنابراین برخلاف واحدهای نصب شده روی پنجره، یک سیستم مینی اسپلیت خانه شما را در برابر مزاحمان آسیب‌پذیرتر نمی‌کند.

ظاهر ظریف:

مینی اسپلیت ها کوچک هستند و اغلب در یک اتاق برجسته نیستند.

منفی

با این حال، بسته به برنامه شما، مینی اسپلیت ها ممکن است چند محدودیت داشته باشند:

 

تعداد زیادی واحد برای نگهداری: اگر صاحبخانه هستید و واحدهایی را در بسیاری از اتاق‌ها در بسیاری از املاک نصب کرده‌اید، این به معنای نگهداری زیادی است.

هزینه:

سیستم های مینی اسپلیت کمی بیشتر از تجهیزات معمولی هوای اجباری هزینه دارند.

سیستم های مرکزی

یک سیستم تهویه مطبوع یا گرمایش مرکزی هوا را در یک مکان مرکزی تنظیم و فیلتر می کند و سپس آن هوای مطبوع را از طریق فن ها و کانال ها در سراسر ساختمان توزیع می کند. اگر صاحب یک ساختمان چند خانواری هستید که قبلاً دارای کانال داخلی برای گرمایش و AC است، احتمالاً یک سیستم مرکزی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه:  فن کویل کاستی

 

طرفداران

برخی از مزایای سیستم های مرکزی عبارتند از:

 

هوای ثابت:

در حالی که یک واحد پنجره فقط می تواند یک یا دو را خنک کند

اتاق های یک خانه، یک سیستم HVAC مرکزی، هوای مطبوع را در کل فضای شما فراهم می کند.

گرمایش و سرمایش:

سیستم‌های مرکزی می‌توانند هم هوای گرم و هم هوای خنک را تحویل دهند.

ترموستات قابل برنامه ریزی: با یک ترموستات قابل برنامه ریزی، اساساً می توانید به آن بگویید که چه زمانی AC را روشن کند و روی چه دمایی تنظیم کند. این بدان معناست که شما می توانید دمای خانه خود را زمانی که دور هستید گرمتر نگه دارید، زیرا نیازی به خنک کردن خانه خالی نیست. همچنین می توانید این ترموستات را طوری برنامه ریزی کنید که خانه شما را درست قبل از بازگشت به خانه خنک کند.

یک سیستم اصلی که باید روی آن کار کرد: اگر یک سیستم مرکزی خراب شود، فقط یک واحد برای تعمیر وجود دارد که کار را کمی ساده‌تر می‌کند.

هوای فیلتر شده:

سیستم‌های متمرکز فقط هوای شما را مطبوع نمی‌کنند – آنها همچنین آلودگی‌ها را از هوا حذف می‌کنند که ریه‌های شما از آن استقبال می‌کنند. اگر از آلرژی های مرتبط با گرد و غبار رنج می برید، ممکن است بخواهید یک سیستم مرکزی را در نظر بگیرید.

بدون تأثیر بر طراحی ساختمان: اگرچه نصب هوای مرکزی معمولاً گران‌تر است، اما بر طراحی کلی واحد مسکونی تأثیری نمی‌گذارد، بنابراین لازم نیست نگران باشید که دکوراسیون فعلی شما را مختل می‌کند.

منفی

معایب سیستم مرکزی عبارتند از:

 

بالقوه گران یا غیرممکن: اگر ساختمان از قبل کانال کشی نداشته باشد، نصب یک سیستم مرکزی دشوار یا حتی غیرممکن خواهد بود.

عدم شخصی سازی دما برای آپارتمان های جداگانه در ساختمان: بر خلاف سیستم های مینی اسپلیت، که در آن هر منطقه توسط واحد مجزای خود تنظیم می شود، با یک سیستم مرکزی، نمی توانید اتاق ها را در دماهای مختلف تنظیم کنید.

صورتحساب های انرژی بالاتر: زیرا یک سیستم مرکزی هوای مطبوع را به تمام قسمت های خانه – از جمله مناطقی که ممکن است به تهویه مطبوع نیاز نداشته باشند- می رساند. بسته به اندازه فضای شما، این ممکن است منجر به هزینه بالای انرژی شود.

پتانسیل تشکیل کپک و کپک: اگرچه سیستم های مرکزی معمولاً به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند، اما به مرور زمان کثیف می شوند. کپک و کپک می توانند در مجاری شروع به رشد کنند و هوای موجود در مجاری ممکن است آن را به اطراف آپارتمان منتقل کند که می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. با این حال، تا زمانی که در راس امور نگهداری باشید، نباید مشکلی داشته باشید.

واحدهای PTAC

PTAC دستگاه های تهویه مطبوع هستند که مستقیماً از طریق دیوارها نصب می شوند و برخی از آنها را در زیر پنجره و بالای زمین نصب می کنند. احتمالاً بارها آنها را دیده‌اند، اما هرگز نمی‌دانند نام آنها چیست. برای مثال، اگر در اتاق‌های هتل‌های اقامتی کرده‌اید، احتمالاً در اتاق‌های مجهز به این سیستم می‌شود. آنها همچنین در ادارات، اتاق های آفتابگیر و خانه های کمکی نسبتاً رایج هستند.

 

PTAC ها واحدهای مستقل یا سیستم های سرمایش و گرمایش واحد هستند، به این معنی که اجزای اصلی آنها مانند کندانسور، کمپرسور، شیر انبساط و اواپراتور در یک محفظه واحد قرار گرفته و ادغام می شوند.

 

بیایید به مزایا و معایب احتمالی این سیستم بپردازیم.

 

طرفداران

سرمایش و گرمایش فضای زندگی شما توسط واحد PTAC دارای مزایای زیر است.

 

تنظیمات قابل تنظیم:

واحدهای سیستم‌های مرکزی، PTAC به‌طور مستقل عمل می‌کنند، بنابراین یک واحد می‌تواند به تنهایی برای تهویه اتاق کار کند، در حالی که واحدهای دیگر را در مناطق خالی خاموش می‌کنند.

عملکرد ساده:

یک PTAC آنقدر کاربرپسند و شهودی است که هر کسی می تواند با آن کار کند.

پیشنهاد مطالعه:  چیلر هوا خنک اسکرو

عملکرد بی‌صدا:

این یکی از انتخابی است که PTAC در بسیاری از اتاق‌های هتل پیدا می‌شود – آنها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که سایر سیستم‌ها را می‌سازند و خواب شما را مختل می‌کنند. آنها همچنین ممکن است گزینه جذابی برای دفتر شما باشند، زیرا بعید است که شما را از کارتان پرتکن یا مکالمه تلفنی را انجام دهید.

قیمت مقرون به صرفه: PTAC ها کاملا مقرون به صرفه هستند. اگر صاحبخانه ای هستید که تعداد زیادی مسکن چندخانواری دارید، این گزینه بسیار جذاب است.

گرمایش و سرمایش:

PTAC ها سیستم های برگشت پذیری هستند که هم برای سرمایش در تابستان و هم برای گرمایش در زمستان ایده آل هستند.

بهره وری انرژی:

PTAC نسبت به واحدهای پنجره ای EER (نسبت بازده انرژی) بالاتری دارند که به شما امکان می دهد ردپای کربن خود را کاهش دهید و به طور بالقوه در انرژی خود مصرف کنید.

تهویه مطبوع بدون کانال:

هوای مرکزی، شما باید نخواهید بود که با روش گران قیمت و ترکیب کانال‌ها را مقابله کنید.

کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می بخشد: مانند هوای مرکزی، PTAC ها نیز هوای خارج از را فیلتر می کنند.

منفی

سیستم های PTAC دارای معایبی هستند. این شامل:

نصب کاملاً دخیل است: در حالی که نیازی به نصب هیچ کانالی ندارد، نصب PTAC هنوز هم تقریباً درگیر است.

نیاز به دسترسی در فضای باز: از آنجایی که PTAC ها به دسترسی به هوای بیرون نیاز دارند، نمی توانند آنها را در اتاق های داخلی یا زیر درجه نصب کنند.

چند واحد نیاز برای آپارتمان‌های بزرگ‌تر: هوای مرکزی، PTAC برای تنها تهویه‌کردن یک منطقه محدود طراحی شده است، بنابراین اگر آپارتمان بزرگ‌تری دارید، باید واحد را خریداری و نصب کنید.

طرفداران

پنکه های سقفی وسایلی هستند که همه ما با آنها آشنا هستیم – آنها مکانیکی هستند، با برق کار می کنند و از سقف آویزان می شوند. اگر به خودی خود هوای خنک آنها تولید نمی کنند، اما حرکت آهسته را به هوای گرم و ساکن اتاق وارد می کنند که باعث خنک شدن تبخیری می شود.

 

در زیر می توانید با مزایا و معایب مختلف پنکه های سقفی آشنا شوید.

 

طرفداران

پنکه ها گزینه بسیار خوبی برای خنک کردن فضای زندگی شما به روش های زیر هستند:

 

نگهداری کم:

 فن ها نسبت به سایر سیستم ها بسیار راحت تر تمیز می شوند. اگر تا به یک واحد تهویه مطبوع را تمیز کرده اید، به خوبی می خواهید که چقدر کار و زمان نیاز دارد – باید پنل ها را باز کنید و به عمق دستگاه بروید تا تمام گرد و غبار و کثیفی که می تواند به داخل AC راه برسد. پیدا کنید پاک کنید. واحدها با یک فن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک صندلی و گردگیر را بردارید و هر از چندگاهی پره ها را گردگیری کنید.

اندازه های مختلف برای مطابقت با آپارتمان شما: پنکه های سقفی در اندازه های موجود دارند، بنابراین برای یافتن مناسب با محیط زندگی خود مشکلی نمی خواهید داشته باشید.

کارآمد:

 پنکه های سقفی مدرن فوق العاده به صرفه هستند. آنها به طور معجزه آسایی قادرند فضای شما را با مصرف انرژی بیشتر از یک لامپ با وات بالا خنک کنند و به میزان قابل توجهی در قبض انرژی شما صرفه جویی کنید.

هوای بدون کانال:

 بدیهی است که فن‌ها برای خنک کردن یک اتاق به مجاری نیاز ندارند.

بهتر است از آن چیزی که خیلی از مردم فکر می کنند یک اتاق را خنک می کنند: در حالی که پنکه های سقفی به واحدهای AC به طور خودکار خنک نمی شوند، اما از آنجایی که هوا را در گردش می کنند، راه خوبی دارند. برای حفظ دمای اتاق هستند.

منفی

مفهوم اصلی فن ها این است که هیچ گرمایشی ارائه نمی دهد.

 

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

تماس مستقیم با واحد فروش
021-5104000


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/arvandcorp/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349