hvac-systems

انواع سیستم های متداول HVAC

فهرست مطالب

سیستم های HVAC می توانند ترسناک باشند. قطعات، اندازه ها و انواع مختلفی وجود دارد – پس چگونه تصمیم می گیرید کدام یک برای خانه شما مناسب است؟ بیایید ابتدا به چهار نوع رایج سیستم های HVAC نگاه کنیم:

1. سیستم های اسپلیت استاندارد
سیستم اسپلیت استاندارد، با یک جزء در خارج و یکی در داخل، امروزه محبوب ترین سیستم تهویه مطبوع مسکونی باقی مانده است. سیستم های اسپلیت را می توان به روش های مختلفی پیکربندی کرد تا نیازهای آب و هوای شما را برطرف کند:

کوره و تهویه مطبوع: اکثر سیستم ها از کوره گازی استفاده می کنند (تنها 5 درصد دارای کوره نفت هستند). بازده کوره های گازی از 80 درصد (برای آب و هوای گرم بهتر است) تا 98 درصد (یک انتخاب مقرون به صرفه تر در آب و هوای بسیار سرد) متغیر است. واحد کندانسور کولر گازی در بیرون نصب شده است. یکی از اجزای کلیدی سیستم کویل اواپراتور است که معمولاً در داخل کابینت کوره نصب می شود. سیم پیچ اواپراتور گرما را جذب می کند و آن را از طریق مبردی که از طریق خطوط مسی در گردش است به بیرون می فرستد. مدل های تهویه مطبوع از نظر کارایی نیز متفاوت هستند، و هر چه آب و هوای شما گرمتر باشد، نصب AC با رتبه بازده SEER بالاتر منطقی تر است.
هواگیر و پمپ حرارتی: سیستم های اسپلیت پمپ حرارتی در مناطق گرم که دمای انجماد نادر است رایج است. به جای تهویه مطبوع برای سرمایش و کوره برای گرمایش، سیستم از پمپ حرارتی برای هر دو عملکرد استفاده می کند. طیف وسیعی از سطوح کارایی در دسترس است. یک پمپ حرارتی تقریباً دقیقاً شبیه یک کولر گازی است با این تفاوت که عملکرد آن در هوای سرد قابل تغییر است. از آنجایی که پمپ حرارتی گرما را ارسال می کند، به جای کوره از یک هواگیر با موتور دمنده استفاده می شود.
کوره و پمپ حرارتی: سیستم های اسپلیت با دو منبع گرما را سیستم های حرارتی دوگانه سوز یا هیبریدی می گویند. آنها برای آب و هوای بسیار سرد ایده آل هستند. پمپ حرارتی در سرمای متوسط گرما را تامین می کند. هنگامی که دما به زیر صفر می رسد و پمپ های حرارتی بی اثر می شوند، سیستم به طور خودکار به کوره گاز سوئیچ می شود.
مزایا و معایب سیستم های اسپلیت
سیستم های اسپلیت بیشترین طیف گزینه ها را ارائه می دهند. آنها مقرون به صرفه ترین نوع سیستم HVAC هستند، به ویژه برای سیستم های جایگزین. اجزای جدید را می توان بدون هیچ تغییری یا تغییرات جزئی در کانال های موجود خانه نصب کرد. سیستم های تقسیم دو مرحله ای و تعدیل کننده، کنترل آب و هوای داخلی را بهینه می کنند. معایب آن این است که سیستم‌های اسپلیت سنتی نیاز به کانال‌کشی دارند، بنابراین در جایی که اضافه کردن کانال‌کشی بسیار پرهزینه یا غیرممکن است، غیرعملی هستند.

پیشنهاد مطالعه:  معنی واقعی اصطلاح "HVAC" چیست؟

2. سیستم های اسپلیت بدون داکت
سیستم های اسپلیت بدون داکت (یا سیستم های مینی اسپلیت بدون داکت) از یک تهویه مطبوع بیرونی فقط برای خنک کردن یا یک پمپ حرارتی برای سرمایش و گرمایش تشکیل شده است. کوره ها در سیستم های اسپلیت بدون داکت گزینه ای نیستند. قطعه داخلی دارای یک فن برای پخش هوای تصفیه شده است و می تواند بر روی دیوار، سقف یا کف نصب شود.

مزایا و معایب سیستم های اسپلیت بدون داکت
سیستم های اسپلیت بدون داکت برای یک خانه یا محل کار بدون کانال های موجود ایده آل هستند. یک واحد بیرونی می‌تواند هوای تصفیه‌شده را برای چهار واحد داخلی تامین کند و هر واحد را می‌توان با ترموستات خاص خود برای کنترل آب و هوای منطقه‌ای دقیق تنظیم کرد. راندمان سیستم‌های بدون کانال از خوب تا عالی متغیر است، بنابراین مصرف انرژی و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند. معایب سیستم‌های اسپلیت بدون داکت این است که برای آب‌وهوای بسیار سرد مناسب نیستند و طیف گزینه‌هایی را که شما با آن دارید را ارائه نمی‌دهند. سیستم های اسپلیت استاندارد

3. سیستم های بسته بندی شده
یک سیستم بسته بندی شده با تمام اجزای اصلی در یک کابینت بزرگ تولید می شود. آنها بیشتر در خانه های بدون زیرزمین محبوب هستند. واحدهای بسته بندی شده همیشه در فضای باز نصب می شوند. تمام سیستم های بسته بندی شده حاوی یک دمنده هستند تا هوای تصفیه شده را وارد خانه کند و هوای تصفیه نشده را به داخل سیستم بکشد. روش تصفیه هوا بسته به نوع واحد بسته بندی شده متفاوت است:

پیشنهاد مطالعه:  نکاتی برای خرید صحیح فن کویل

گاز/الکتریک: یک کوره گازی و یک دستگاه تهویه مطبوع.
پمپ حرارتی: یک واحد تامین کننده گرمایش و سرمایش.
هیبرید: یک پمپ حرارتی برای بیشتر گرمایش و تمام سرمایش، و یک کوره گازی برای گرم کردن زمانی که دما زیر صفر است.
مزایا و معایب سیستم های بسته بندی شده
سیستم های بسته بندی شده تنها زمانی استفاده می شوند که سیستم های تقسیم سنتی گزینه ای نباشند. مزیت این است که آنها سر و صدای زیادی در داخل خانه ایجاد نمی کنند، زیرا اجزای مکانیکی بیرون هستند. معایب آن این است که سیستم‌های پکیج به اندازه سیستم‌های اسپلیت استاندارد و بدون کانال گزینه‌های زیادی را ارائه نمی‌دهند و کارایی بسیار کمتری دارند. از آنجایی که تمام اجزا در المان‌ها در فضای باز قرار دارند، نسبت به سایر سیستم‌های HVAC سریع‌تر فرسوده می‌شوند.

4. سیستم های تهویه مطبوع زمین گرمایی
سیستم های زمین گرمایی از دمای پایدار زمین برای تسهیل گرمایش و سرمایش استفاده می کنند. آب، که اغلب حاوی مبرد است، از طریق لوله های نصب شده در آب یا زمین برای جمع آوری یا دفع گرما به گردش در می آید. دمای معتدل زمین، تخلیه موثر گرما در تابستان و جمع آوری گرما در زمستان را تسهیل می کند.

عنوان دلخواه

مزایا و معایب سیستم های زمین گرمایی
سیستم های تهویه مطبوع زمین گرمایی تا چهار برابر سیستم های سنتی راندمان را ارائه می دهند. کاهش مصرف انرژی توجه قابل توجه هستند. نگرانی اصلی در مورد سیستم های تهویه مطبوع زمین گرمایی قیمت آنها است که می تواند بین دو تا پنج برابر سایر سیستم ها باشد.

پیشنهاد مطالعه:  فن کویل زمینی

بهترین سیستم HVAC برای خانه یا محل کار شما کدام است؟
غلبه بر ارزش یک سیستم تقسیم سنتی در یک خانه جدید یا موجود، به خصوص در دهه اول دشوار است. یک سیستم مینی اسپلیت بدون داکت یک جایگزین مقرون به صرفه است، به خصوص در موارد اضافی یا زمانی که گاراژ یا زیرزمین به فضای زندگی تبدیل می شود. سیستم‌های بسته را فقط زمانی باید در نظر گرفت که یک سیستم تقسیم یک گزینه نباشد. در حالی که هزینه این فناوری در حال کاهش است، سیستم های تهویه مطبوع زمین گرمایی در مقایسه با سیستم های سنتی و بدون کانال هنوز بسیار پرهزینه هستند. اگر یک سیستم زمین گرمایی در بودجه است و شما قصد دارید ده سال یا بیشتر در خانه خود بمانید، ممکن است ارزش بررسی را داشته باشد.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید چه نوع سیستم تهویه مطبوع برای خانه شما مناسب است، با یک تکنسین تهویه مطبوع خبره صحبت کنید. در Richmond’s Air، ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا بهترین سیستم را برای رفع نیازهای خود انتخاب کنید. اگر در منطقه مترو-هوستون زندگی می کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

تماس مستقیم با واحد فروش
021-5104000