اصول کنترل فرآیند

مهندسی فرآیند

یکی از انتخاب‌های شغلی مهندسین شیمی، شرکت در دوره‌های آموزشی مهندسی –طراحی فرآیند و ارائه خدمات در آن زمینه و مشاوره و یا کار در واحدهای فرآیندی ، شرکت های نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاهی و یا کارخانه های تولیدی می‌باشد.
واحد فرآیند در یک شرکت طراحی مهندسی ویا کارخانه نقش هدف گذاری ، انجام خدمات مهندسی طراحی فرآیند ، تهیه مدارک مهندسی و یا طراحی پایه و اصلی را بر عهده دارد. همچنین سایر واحدهای مهندسی نیز نیاز به اطلاعات مربوط به طراحی فرایند داشته که این اهداف با لوله کشی و ارتباط بین تجهیزات با در نظر گرفتن ملزومات ایمنی ، اداوات ابزاردقیق تامین می‌گردد.
طراحی فر‌آیند دانشی مبتی بر تجربه ‌است. یک مهندس فرآیند علاوه بر استفاده از تجارب متعدد و دوره‌های آموزشی مهندسی فرآیند نیازمند است با تسلط بر استانداردها، مراجع و کتب مربوطه بر دانش فنی و تجربه مهندسی خود بیافزاید. در واقع ابتدا باید اطلاعات لازم برای انجام یک پروژه از کتب مرجع و کتابچه‌های طراحی شرکتهای نفتی معتبر دنیا استخراج و سپس تیم مهندسی طراحی فرآیند بر اساس این اطلاعات، تجربه فنی، نرم‌افزارهای تخصصی و خصوصاً دانش آکادمیک شروع به انجام آن پروژه نموده و اقدام به آغاز طراحی کند.
یک مهندس طراحی فرآیند در تولید نقشه‌های فرآیندی، طراحی فرایند تجهیزات و استفاده از دستگاههای عملیاتی، بهره‌برداری از واحدهای صنعتی، کنترل و بهینه‌سازی فرایند‌های شیمیایی، پالایشگاهی، پتروشیمی، معدنی، بیولوژیکی و حتی هسته‌ای تمرکز دارد.
مهندسی طراحی فرایند طیف وسیع و گسترده‌ای از صنایع را شامل شده و عملاً حضور موثر نفرات در این دپارتمان مستلزم مطالعات جامع، پیوسته و عمیق می‌باشد. دپارتمان طراحی فرایند با شناخت کامل نسبت به زوایای یک پروژه اطلاعات مورد نیاز سایر دپارتمانهای مهندسی را نیز تامین می‌کند.
به طور کلی یک مهندس طراحی فرآیند به عنوان مشاور مهندسی یا نفرعملیاتی باید با شرکت در دوره‌های آموزشی مهندسی ذیل دانش فنی برای تهیه و تفسیرمدارک مورد نیاز را دارا باشد:
• دوره های آموزشی مهندسی تولید نقشه‌های فرایندی (PFD: Process Flow Diagram)
• دوره های آموزشی مهندسی تولید و تصحیح جدول موازنه مواد (MBT: Material Balance Table)
• دوره های آموزشی مهندسی تولید و تصحیح نقشه‌های P&ID (Piping & Instrument Diagram)
• دوره های آموزشی مهندسی تعیین فلسفه کنترل و ترسیم لوپهای کنترلی مورد نیاز، تولید و تصحیح Process Datasheet تجهیزات فرایندی
• دوره های آموزشی مهندسی طراحی حرارتی (Thermal Design) و حتی در برخی موارد طراحی مکانیکی (Mechanical Design)
• دوره های آموزشی مهندسی تجهیزات تبادل حرارتی، تعیین عوامل موثر بر Over-Pressure تجهیزات و محاسبات Depressurizing مرتبط با آن
• دوره های آموزشی مهندسی انتخاب و تعیین سایز شیرهای اطمینان
• دوره های آموزشی مهندسی تعیین یا تصحیح ضریب جریان شیرهای کنترل (Flow Coefficient, Cv)
• دوره های آموزشی مهندسی محاسبات مربوط به شبکه فلر
و حتی در برخی موارد باید توانایی HAZOP Study یک پروژه را داشته باشد. بنابراین عملاً یک مهندس طراحی فرایند در سطوح بالای پروژه باید از سطح دانش فنی، علمی و محاسباتی بالایی برخوردار باشد.

اصول کنترلی فرآیند

به صورت خلاصه اصول کنترل فرایند و ابزار دقیق، پایه و اساس مباحث کنترل پروسه‌های صنعتی می‌باشد. در اکثریت پروسه‌های صنعتی مقدار بسیار زیادی از متغیر‌های مختلف مانند دما، فشار، فلو، سطح مایع و… بایستی به شکل پیوسته دائما کنترل و اندازه‌گیری شوند که وظیفه اساسی اندازی‌گیری این متغیر‌ها بر دوش گروه سنسور‌های تخصصی قرار دارد.

اکثریت طراحان و متخصصان پروسه‌های صنعتی انتظاراتی همچون عملکرد با ایمنی بالا و بدون خطر پلانت صنعتی و همچنین نرخ تولید بالا دارند, در جهت رسیدن به این خواسته‌ها و امور نیاز داریم که به وسیله سنسور‌های تخصصی و عملگر‌های متناسب، هر پروسه‌ی مشخص را به شکلی مناسب با استفاده از راه‌های کنترلی تخصصی در بیاوریم. با شرکت در دوره اصول کنترل فرایند موسسه آموزش عالی آزاد نوین پارسیان تحت نظر بهترین اساتید این زمینه راهنمایی می‌شوید.

در اصول کنترل فرایند صنعتی، متغیر‌های فرایند، که به صورت تخصصی PV خوانده می‌شوند، با استفاده از ابزاری که در بخش فیلد فرایند قرار دارد اندازه‌گیری می‌گردد و پس از آن این متغیر اندازه‌گیری شده به عنوان مقدار اولیه‌ی ورودی دستگاه کنترلر اتوماتیک، که بر پایه‌ی ارزش متغیر ورودی اقدام می‌کند، اعمال می‌گردد و همچنین می‌توان PV را به عنوان یک ورودی صفحه ی نمایش دستگاه نمایشگر داده در نظر گرفت که در این حالت اپراتور متخصص می‌تواند با خواندن و بررسی و تحلیل مقادیر متغیر فرایند ورودی، که در صفحه نمایش نشان داده می‌شود، به شکل کاملا دستی فرایند مورد نظر را کنترل کند و بر تمامی اجزا و بخش‌های فرایند نظارت کامل داشته باشد. متغیری که در جهت کنترل متغیر فرایند یا PV مورد استفاده قرار می‌گیرد، اصطلاح‌متغیر  Manipulated Variable یا به فارسی متغیر کنترل شده یا تغییر داده شده و یا به اختصار تخصصی MV خوانده می‌شود. شما دانشجویان، مهندسین و متخصصین گرامی می‌توانید در همین لحظه با شرکت کردن در دوره تخصصی اصول کنترل فرایند موسسه آموزش عالی آزاد نوین پارسیان تحت نظر بهترین اساتید خبره در این زمینه در سطح کشور آموزش ببینید. اساتید مجرب ما تمامی متقاضیان محترم را درمراحل یادگیری راهنمایی می‌کنند.

بیمه تضمین یادگیری

رسالت ما برگزاری دوره های آموزشی با کیفیت و کاربردی و یادگیری کامل دانشجویان می باشد. در همین راستا طرح “بیمه تضمینی یادگیری “ را طراحی و به مرحله اجرا رساندیم. این طرح جهت بالا بردن سطح کیفی دوره های آموزشی و ارتباط بین اساتید و دانشجویان و رفع نگرانی آموزش کامل و تکرار چندین باره دروس آموزشی به صورت آفلاین و آنلاین می باشد. بر اساس این طرح کلیه دانشجویانی که بسته های آموزشی آفلاین ما را خریداری نمایند امکان حضور در دوره آنلاین و حضوری درس مربوطه در اولین دوره براساس زمانبندی “تقویم آموزشی دوره های حضوری و آنلاین “ را خواهند داشت و همچنین دانشجویانی که دوره های آنلاین و حضوری ما شرکت کنند امکان دسترسی به بسته آموزشی آفلاین درس مربوطه را خواهند داشت. امید است با ارائه خدمات آموزشی این مجموعه مهندسین و دانشجویان عزیزمان تخصص لازم جهت کسب شغل مناسب خود را بدست آورده و در جایگاه مطلوب خود فعالیت کنند.

فرم ثبت نام

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

جواب خود را نیافتید؟ با ما در تماس باشید

ثبت درخواست

با ما در تماس باشید، در اسرع وقت پاسخ شما را میدهیم

تماس مستقیم با واحد فروش
021-5104000


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/arvandcorp/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349